Urlop wypoczynkowy i ekwiwalent pieniężny w okresie wypowiedzenia umowy

31.05.2022
Urlop wypoczynkowy i ekwiwalent pieniężny w okresie wypowiedzenia umowy

URLOP WYPOCZYNKOWY

Każdemu pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego i odpłatnego urlopu wypoczynkowego. Jednakże co się dzieje z urlopem w sytuacji, gdy została wypowiedziana umowa o pracę? W jaki sposób należy obliczyć ekwiwalent pieniężny?

Art. 167 Kodeksu Pracy brzmi "W okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu. W takim przypadku wymiar udzielonego urlopu, z wyłączeniem urlopu zaległego, nie może przekraczać wymiaru wynikającego z przepisów art. 155". Jak widać, pracownik może skorzystać z urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia umowy.
Jednakże pracodawca ma prawo do nieudzielenia zgody na urlop i w zamian może zaproponować ekwiwalent pieniężny. Swojej decyzji nie musi również argumentować i nie musi uzgadniać jej ze swoim pracownikiem. Warto również zwrócić uwagę, iż na prawo do ekwiwalentu nie ma również wpływu tryb, w jakim następuje rozwiązanie umowy o pracę (czy to pracownik zrezygnował, czy pracodawca wypowiedział umowę)

EKWIWALENT PIENIĘŻNY

Jeśli chodzi o wysokość ekwiwalentu, to oblicza się go przy użyciu współczynnika, który jest wartością stałą dla danego roku kalendarzowego. Sposób określania współczynnika do wyliczenia ekwiwalentu reguluje przepis § 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej.

Obliczenie współczynnika urlopowego w 2023 roku wygląda następująco:

[365 dni – (53 niedziele + 10 dni świątecznych wypadających w inne dni niż niedziela + 52 dni wolne wynikające z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy)] ÷ 12 = 20,83.

Przy wyliczeniu wysokości ekwiwalentu stosuje się współczynnik obowiązujący w roku wypłacania ekwiwalentu, nawet jeżeli jest to urlop przeniesiony z roku poprzedniego.

Prawa pracownika

Jakie są inne prawa pracownika, dotyczące urlopu wypoczynkowego? Warto je znać nie tylko w perspektywie obliczania ekwiwalentu czy wypowiadania umowy

Kodeks pracy przyznaje pracownikowi prawo do nieprzerwanego 14-dniowego urlopu kalendarzowego przysługującego co najmniej raz w roku. Termin urlopu ustalany jest przez pracodawcę w planie urlopów. 

Istnieje również wymóg, który mówi o konieczności wykorzystania zaległego urlopu do końca września roku następnego.

Ponadto lata nauki wliczają się do stażu pracy, który jest brany pod uwagę przy obliczaniu wymiaru urlopu. Im więcej jest ich na koncie, tym większy urlop otrzymujemy.

Jeśli potrzebujesz dowiedzieć się więcej na temat ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy: kiedy przysługuję i jak go obliczyć - zapraszamy do zapoznania się z tym artykułem. https://www.szkolenia-bhp24.pl/strefa-wiedzy/artykuly/ekwiwalent-za-urlop-jak-go-obliczyc

Skontaktuj się z nami

BEZPŁATNY TEST - zamów wybrane szkolenie