Oświetlenie w miejscu pracy
02.07.2024Oświetlenie w miejscu pracy
Bardzo ważnym aspektem bezpiecznej i higienicznej pracy jest także oświetlenie miejsca pracy.
W pomieszczeniu przeznaczonym do pracy, którą wykonują ludzie, stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8, natomiast w innym pomieszczeniu, w którym wymagane jest oświetlenie dzienne - co najmniej 1:12.
W przypadku gdy mamy do czynienia z pomieszczeniem pracy stałej (wg. przepisów bhp) dla zastosowania wyłącznie oświetlenia światłem sztucznym, w tym elektrycznym, jest wymagane uzyskanie zgody właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego. Oświetlenie światłem sztucznym powinno odpowiadać potrzebom użytkowym i spełniać wymagania Polskiej Normy dotyczącej oświetlenia wnętrz.
Jak mierzyć oświetlenie w miejscu pracy?
Jest to zadanie pracodawcy, by przeprowadzić i zlecić pomiary natężenia oświetlenia sztucznego na stanowiskach pracy. Tylko w ten sposób można sprawdzić zgodność z Polskimi Normami. Przepisy bhp nie określają jednak częstotliwości przeprowadzania takich pomiarów. Ostateczną decyzję w tym zakresie musi podjąć pracodawca.
Światło elektryczne jest zaliczane do czynników uciążliwych (jeśli przekracza normy lub jest jedynym źródłem światła), nie do czynników szkodliwych.
Jak mierzyć oświetlenie w miejscu pracy - obowiązki pracodawcy
Na podstawie par. 10 rozporządzenia, we wszystkich miejscach na terenie zakładu pracy, w których mogą przebywać pracownicy, pracodawca jest obowiązany zapewnić oświetlenie elektryczne w porze nocnej lub jeżeli oświetlenie dzienne jest niewystarczające. Przepisy zwracają uwagę, że instalacje i urządzenia elektryczne powinny być tak wykonane i eksploatowane, aby nie narażały pracowników na porażenie prądem elektrycznym, przepięcia atmosferyczne, szkodliwe oddziaływanie pól elektromagnetycznych oraz nie stanowiły zagrożenia pożarowego, wybuchowego i nie powodowały innych szkodliwych skutków.
Światło sztuczne i naturalne
Paragraf 26 rozporządzenia dot. bhp określa, że oświetlenie dzienne musi być dostosowane do rodzaju wykonywanej pracy (w tym wymaganej precyzji) oraz odwoływać się do wymagań Polskiej Normy. Niezależnie od tego, czy w danym miejscu (na danym stanowisku) pracy występuje oświetlenie naturalne, pracodawca powinien zapewnić również oświetlenie elektryczne (wg Polskiej Normy).
Pomiary natężenia wykonuje się po oddaniu pomieszczeń do użytku, przy tworzeniu stanowisk pracy oraz po dokonaniu modernizacji oświetlenia. Ponadto należy je przeprowadzić po zmianie rodzaju oświetlenia oraz zmianie aranżacji pomieszczenia.
Źródła:
http://www.kodekspracy.pl/artykul,1620,4758,oswietlenie-pomieszczen-w-ktorych-znajduja-sie-stanowiska.html
https://www.prawo.pl/kadry/pracodawca-przeprowadzi-pomiary-natezenia-oswietlenia-elektrycznego-na-stanowiskach-pracy,188837.html