Praca biurowa - czynniki uciążliwe i szkodliwe

19.04.2022
Praca biurowa - czynniki uciążliwe i szkodliwe

Praca biurowa – rozróżnienie czynników niebezpiecznych


Czynniki, które mogą być uciążliwe oraz szkodliwe dla pracowników, możemy podzielić na kilka grup:

  • czynniki fizyczne (hałas, oświetlenie, mikroklimat), 

  • czynniki chemiczne (dźwięki spoza budynku, urządzenia biurowe, inni ludzie),

  • czynniki biologiczne (bakterie, grzyby),

  • czynniki psychofizyczne (stres, frustracja, wypalenie zawodowe).

Jak zadbać o dobre warunki pracy?

Każdy pracodawca i pracownik powinien przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Oto, co trzeba wiedzieć, by zmieniać swoje środowisko pracy na lepsze. 

Praca biurowa + przepisy bhp = wydajna i bezpieczna aktywność zawodowa

Praca biurowa – hałas i sposoby na jego ograniczenie
  • odpowiednia konstrukcja okien i klimatyzacji,

  • wyłożenie ścian/sufitu materiałami dźwiękochłonnymi,

  • odpowiednie zaplanowanie i ustawienie stanowisk pracy (np. ścianka działowa między stanowiskami naprzeciw siebie)

  • okresowe badania skali hałasu w biurze.

Polska norma zaleca, by hałas w biurze nie przekraczał 55-65 DB (poziom normalnej rozmowy). Maksymalny poziom hałasu w pracy biurowej to 85 DB.

Praca biurowa – oświetlenie

  • biuro z dobrym dostępem do światła dziennego, dodatkowo doświetlane światłem sztucznym,

  • żarówki – świetlówki (równomierne oświetlenie pomieszczeń i enegrooszczędność),

  • unikanie dużej różnicy pomiędzy jasnością monitora i otoczenia.

Praca biurowa – temperatura i mikroklimat biura

Temperatura otoczenia (wewnętrzna i zewnętrzna) ma wpływ na wydajną pracę biurową. Temperatura przy lekkiej pracy biurowej powinna nie schodzić niżej niż 18 st. C oraz nie przekraczać 30 st. C.

Co wpływa na dobry lub zły mikroklimat biura?

  • temperatura,

  • prędkość ruchu powietrza,

  • wilgotność,

  • promieniowanie cieplne.

Optymalny mikroklimat biurowy posiada temperaturę w przedziale 18 st. C – 20 st. C, wymianę powietrza w zakresie od 3 do 8 razy na dobę oraz wilgotność 40-50%. Bez spełnienia takich wytycznych, warunki biurowe zmieniają się na szkodliwe i/lub uciążliwe. Pracownik biurowy przebywa wtedy w mikroklimacie gorącym lub zimnym.

Co jeszcze może nam “dokuczać” w pracy biurowej? 

Ergonomia stanowiska pracy: niewłaściwa pozycja ciała podczas pracy przy komputerze może prowadzić do bólów kręgosłupa (głównie odcinek lędźwiowy i szyjny), nadgarstków czy oczu. Poprawna ergonomia, jak komfortowe siedzenie, dopasowany podnóżek, wysokość i wielkość biurka, jego ustawienie względem naturalnego źródła światła i innych pracowników, oświetlenie biura czy ustawienie monitora znacząco wpływa na komfort pracy biurowej. Przepisy bhp wyraźnie wskazują, jak ważne jest wygodne stanowisko pracy.

Jakość powietrza: nieprawidłowa wentylacja, przestarzałe systemy klimatyzacji i zanieczyszczenia powietrza mogą wpłynąć negatywnie na zdrowie pracowników. Wprowadzanie świeżego powietrza do pomieszczeń biurowych ma kluczowe znaczenie (otwieranie okien, dostępność oczyszczaczy i nawilżaczy powietrza w przestrzeni wspólnej).

Stres: Wymagania związane z pracą, terminy oraz presja mogą prowadzić do znacznego stresu, niepokoju, a nawet lęków. Pomocne w takich momentach mogą być np. techniki relaksacyjne czy programy wellness. Warto jednak znaleźć przyczynę problemów i spróbować jej zaradzić (rozmowy ze współpracownikami, działem HR czy pracodawcą).

Monotonia: Wykonywanie tych samych zadań przez dłuższy okres czasu może prowadzić do uczucia monotonii i znudzenia, a w następstwie do wypalenia zawodowego. 

Zrozumienie i uwzględnienie szkodliwych czynników w pracy biurowej jest kluczowe dla zapewnienia zdrowszego i bardziej efektywnego środowiska pracy. Warto inwestować w znane, sprawdzone, ale też innowacyjne praktyki zapewniające dobre samopoczucie zespołu i przyczyniać się w ten sposób do osiągania lepszych wyników w dłuższej perspektywie pracy biurowej. Przepisy bhp mają pomagać lepiej rozumieć potrzeby i wymagania takiego rodzaju pracy.

Więcej informacji na temat pracy biurowej i przepisów bhp uzyskasz w tym filmie https://www.youtube.com/watch?v=EwtCwbkPxCE

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zasad BHP pracy biurowej, przeczytaj ten artykuł: https://www.szkolenia-bhp24.pl/strefa-wiedzy/artykuly/zasady-bhp-pracy-biurowej

Skontaktuj się z nami

BEZPŁATNY TEST - zamów wybrane szkolenie