Praca na wysokości

27.03.2022
Praca na wysokości

Praca na wysokości to praca wykonywana na powierzchni znajdującej się co najmniej 1 m nad poziomem podłogi lub ziemi, która jest nieosłonięta i niezabezpieczona stałymi konstrukcjami, które mogłyby zapobiec wypadnięciu i upadkowi z wysokości. Do prac na wysokości zaliczają się np. prace na rusztowaniach, konstrukcjach budowlanych, stropach, kominach, drabinach lub innych podwyższeniach. W takich przypadkach, prace na wysokości są zaliczane do prac szczególnie niebezpiecznych.

Uwaga! Pracą na wysokości nie jest:
a) Praca powyżej 1 m od powierzchni posadzki, jeśli jest to miejsce osłonięte ze wszystkich stron pełnymi ścianami albo oszklonymi ścianami na wysokość 1,5 metra i wyżej.

b) Praca powyżej 1 m od powierzchni posadzki, jeśli to miejsce jest wyposażone w stabilne konstrukcje albo urządzenia, które są w stanie skutecznie ochronić pracownika przed wypadnięciem.

Praca na wysokości może być wykonywana tylko wtedy, gdy warunki pogodowe nie zagrażają bezpieczeństwu i zdrowiu pracowników!

Kto może wykonywać pracę na wysokości?

Według przepisów prawa pracy, na wysokości może pracować osoba, która ukończyła 18 lat, posiada zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na wysokości, przeszła szkolenie BHP, została zapoznana z oceną ryzyka zawodowego i jest wyposażona w niezbędne środki ochrony indywidualnej oraz została zapoznana z wewnątrzzakładowymi instrukcjami i/lub procedurami.

Do środków ochrony zbiorowej podczas prac na wysokości zaliczamy: balustrady, siatki ochronne, siatki bezpieczeństwa, rusztowania ochronne.

Z kolei do środków ochrony indywidualnej zaliczamy indywidualny sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości.

Odpowiednią asekurację pracowników możemy osiągnąć poprzez dobór systemu powstrzymywania spadania, który składa się z trzech podstawowych elementów:

A. Punktu kotwiczącego. Pierwszy i kluczowy element, pozwalający na bezpieczne przyłączenie zespołu łącząco-amortyzującego do elementu konstrukcji stałej.

B. Szelek bezpieczeństwa. Zadaniem szelek bezpieczeństwa jest pionizacja ciała człowieka w trakcie spadania oraz bezpieczne rozłożenie sił towarzyszących powstrzymaniu upadku z wysokości.

C. Zespołu łącząco-amortyzującego. Do jego zadań należą m.in. ograniczanie zasięgu pracy celem niedopuszczenia do upadku, a w przypadku jego wystąpienia, zatrzymanie spadania oraz złagodzenie siły powstającej w czasie wyhamowywania

Na zdjęciu widać mężczyznę, który pracuje na wysokości. Zdjęcie przedstawia elementy zabezpieczenia pracownika i tłumaczy ich nazwy.

źródło grafiki: https://icd.pl/poradnik/post/praca-na-wysokosci

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zawodów wysokiego ryzyka, zajrzyj tutaj: https://www.szkolenia-bhp24.pl/strefa-wiedzy/artykuly/zawody-wysokiego-ryzyka

Skontaktuj się z nami

BEZPŁATNY TEST - zamów wybrane szkolenie