Umowa zlecenie: co powinna zawierać?
28.08.2024Umowa zlecenie: co powinna zawierać?
Umowa zlecenie to jedna z form zatrudnienia, która może być stosowana przez przedsiębiorców w Polsce. Jest to umowa cywilnoprawna regulowana przez Kodeks cywilny. Inaczej niż w umowie o pracę, która jest regulowana przez przepisy Kodeksu pracy, osobie wykonującej zlecenie przysługują tylko takie prawa, jakie bezpośrednio wynikają z treści umowy.
Umowa zlecenie: co daje?
Osoba wykonująca zlecenie ma prawo do wynagrodzenia za wykonaną pracę, jednak nie przysługują jej wszystkie świadczenia socjalne, które mają pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Ważne jest, aby umowa zlecenie została zawarta na piśmie i podpisana przez obydwie strony.
Rodzaj umowy nie zwalnia pracodawcy od obowiązku zagwarantowania bezpiecznych i higienicznych warunków pracy tak wobec pracowników, jak i zleceniobiorców.
Zaletą tej umowy jest swoboda w zakresie ustalenia miejsca, czasu i sposobu wykonywania zadania. Po nowelizacji przepisów, 1 stycznia 2017 r., odgórnie ustalona wysokość minimalnego wynagrodzenia obowiązuje także w odniesieniu do umów zleceń, w formie minimalnej stawki godzinowej.
Umowa zlecenie: co powinna zawierać?
W umowie zlecenie należy szczegółowo określić zadania, które ma wykonać zleceniobiorca, oraz warunki wynagrodzenia za ich wykonanie.
W umowie zlecenia ważny jest fakt wykonywania pracy na rzecz zleceniodawcy, która niekoniecznie będzie prowadzić do określonego rezultatu. Umowa zlecenie powinna być zawarta na piśmie i podpisana przez obydwie strony - zleceniobiorcę i zleceniodawcę.
Przedsiębiorca, zatrudniając zleceniobiorcę na podstawie umowy zlecenie, powinien pamiętać, iż w przypadku takiej umowy istnieje obowiązek naliczania i odprowadzania składek na ubezpieczenia do ZUS-u, za wyjątkiem zatrudnienia studenta w wieku do 26 lat. W przypadku, gdy zleceniodawca zatrudni zleceniobiorcę na umowę zlecenie, a jest on z nim jednocześnie związany na podstawie umowy o pracę, wówczas zleceniobiorca traktowany jest jak pracownik i podlega obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym z tytułu umowy zlecenia. Od wynagrodzeń z umowy zlecenie przedsiębiorca musi naliczać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy. Podstawę opodatkowania stanowi w tym przypadku przychód pomniejszony o koszty uzyskania przychodów oraz składki potrącone przez płatnika na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe, o ile zostały pobrane.
Umowa zlecenie obejmuje wykonywanie określonych zadań na rzecz zleceniodawcy, które niekoniecznie prowadzą do określonego rezultatu. Jest to istotna różnica w porównaniu do umowy o pracę, gdzie pracownik wykonuje swoje obowiązki na rzecz pracodawcy, który określa konkretny zakres obowiązków.
Umowa zlecenie - co daje, a co zabiera?
Przy zawieraniu umowy zlecenie warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Po pierwsze, należy upewnić się, że umowa została zawarta na piśmie i podpisana przez obie strony. Po drugie, warto precyzyjnie określić zadania, warunki wynagrodzenia oraz sposób rozliczenia. Dodatkowo, należy pamiętać o obowiązku naliczania i odprowadzania składek na ubezpieczenia do ZUS-u za zleceniobiorcę.
Wynagrodzenie jest uzależnione od wysokości minimalnego wynagrodzenia. Przedsiębiorcy nie muszą przestrzegać, tak jak w przypadku umów o pracę, przepisów dotyczących udzielania urlopu wypoczynkowego i ekwiwalentu za urlop. Przedsiębiorcy powinni jednak pamiętać, że w przypadku takiej umowy zleceniobiorca może odejść z pracy z dnia na dzień, bez uprzedzenia.
Umowa zlecenie może być korzystna zarówno dla zleceniodawcy, jak i zleceniobiorcy, jednak warto pamiętać o uwzględnieniu wszystkich niezbędnych zapisów w umowie oraz o przestrzeganiu obowiązujących przepisów prawa. Bądź świadomy swoich praw i obowiązków w kontekście umowy zlecenie!
Umowa zlecenie nie liczy się także do stażu pracy i nie daje żadnej gwarancji ciągłości zatrudnienia (stan prawny na wrzesień 2024, trwają bowiem prace i konsultacje legislacyjne nad zmianą tych zapisów). Z punktu widzenia przedsiębiorcy jest ona dla niego bardziej korzystna, ponieważ nie ma on praktycznie żadnych dalszych zobowiązań wobec zleceniobiorcy i może zrezygnować z jego pracy z dnia na dzień. Zleceniodawca powinien jednak pamiętać, iż akurat to prawo przysługuje także zleceniobiorcy, który może w trybie natychmiastowym odejść z firmy, jeżeli w umowie nie została uregulowana kwestia okresu wypowiedzenia.