Temperatura w miejscu pracy - sposoby na radzenie sobie z nieprzestrzeganiem jej norm w miejscu pracy
25.06.2024Temperatura w miejscu pracy - sposoby na radzenie sobie z nieprzestrzeganiem jej norm w miejscu pracy
Zasady BHP mają na celu ochronę życia i zdrowia wszystkich osób znajdujących się w zakładzie pracy. Niewątpliwie do czynników mających wpływ na zdrowie i komfort pracy, należy także temperatura w miejscu pracy. Jej normy różnią się w zależności od zajmowanego stanowiska i charakterystyki miejsca pracy, jednak niewątpliwie wspólnym mianownikiem tych norm jest przykładanie wagi do tego,iż temperatura nie może utrudniać pracownikom wykonywania swoich obowiązków.
Jaka powinna być temperatura w miejscu pracy?
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej temperatura w miejscu pracy nie powinna być niższa niż 14 stopni Celsjusza, chyba, że jest to niemożliwe ze względu na technologiczny przebieg pracy (np. praca w chłodni). W każdej innej sytuacji osoby zatrudnione mogą domagać się podwyższenia temperatury.
Optymalna temperatura w biurze
Temperatura w pomieszczeniu biurowym nie może być niższa niż 18 stopni Celsjusza. Podobnie jest w przypadku miejsc wykonywania lekkich prac fizycznych. We wszelkich pomieszczeniach gospodarczych oraz np. w szatniach czy toaletach temperatura powinna być zdecydowanie wyższa - minimum 24 stopnie Celsjusza. Maksymalna temperatura w pracy nie została uregulowana w żadnych przepisach prawnych. Jedyne odniesienie dotyczy pracowników młodocianych, którzy nie mogą pracować w pomieszczeniach, gdzie temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza, a wilgotność powietrza nie jest wyższa niż 65%. Przyjęto umownie, że skrajną temperaturą przy ciężkiej pracy fizycznej na hali produkcyjnej - jest 28 stopni. W biurze wynosi ona natomiast 30 stopni.
Jaka powinna być temperatura w miejscu pracy - wentylacja pomieszczeń
Wentylacja może wystąpić zarówno w sposób naturalny, jak i mechaniczny. Jedynym warunkiem jest, aby wprowadzone powietrze było w pełni oczyszczone ze szkodliwych substancji. Ważne, by naturalnie wpadające powietrze z zewnątrz nie było skierowane wprost na miejsce pracy oraz nie powodowało przeciągów. Ponadto pracodawcy mają obowiązek dbania o urządzenia odpowiedzialne za rotację powietrza w pomieszczeniu pracy.
Nieprawidłowa wentylacja w miejscu pracy skutkuje pogorszeniem się stanu zdrowia pracowników. Zarodniki pleśni i grzybów wpływają bowiem negatywnie na układ oddechowy człowieka, prowadząc do pojawienia się alergii, astmy oskrzelowej oraz innych chorób. Dodatkowo skutkują pogorszeniem się samopoczucia, drapaniem w gardle, ospałością oraz zaburzeniami koncentracji.
Wymogi prawne różnią się jednak w zależności od warunków pracy. Szczególne zasady dotyczą zakładów, w których wykorzystywane są szkodliwe dla zdrowia substancje i pyły. Za odpowiednią jakość powietrza w miejscu pracy odpowiada pracodawca. Kara za brak wentylacji obejmuje grzywnę (od 1 tys. do 2 tys. zł), karę ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 1 roku. Grzywna może być wyższa, jeśli w miejscu pracy nie następuje poprawa.
Praca na zewnątrz
W tym przypadku najważniejszym obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie schronienia dla pracowników - ponieważ nie ma on wpływu na temperaturę otoczenia oraz jej regulację np. poprzez wentylację mechaniczną. Schronienie pozwoli na ukrycie się przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi tj. deszczem, śniegiem, silnym wiatrem czy wysoką temperaturą. Podobne miejsce muszą zapewnić właściciele chłodni.
Schronienie powinno zawierać niezbędny sprzęt do schłodzenia lub rozgrzania np. czajnik do gotowania wody, wiatrak. W niektórych przypadkach pracodawca musi zapewnić pracownikom ciepłe posiłki regeneracyjne oraz napoje, co zostało uregulowane prawnie w rozporządzeniu Rady Ministrów.
Co może zrobić pracownik w przypadku przekroczenia norm temperatury w miejscu pracy?
Pracownik może odstąpić od wykonywania powierzonych zadań, jeśli warunki pracy nie są bezpieczne dla jego zdrowia i życia (zgodnie z prawem i przyjętymi zasadami bhp w miejscu pracy). Pracownik powinien także poinformować pracodawcę o zaistniałej sytuacji. Nie uznaje się opuszczenia miejsca pracy tylko z powodu upalnego dnia.
Zatrudnieni, którzy widzą problem nieodpowiedniej temperatury najpierw powiadamiają o tym pracodawcę. Gdy to nie poskutkuje, wówczas można zwrócić się do Inspekcji Pracy. Jeśli PIP uzna, że normy zostały przekroczone, a pracodawca nie podjął odpowiednich kroków i środków ochrony - grozi mu kara w wysokości 30 tysięcy złotych.
Temperatura w miejscu pracy to bardzo ważna kwestia, która wpływa na samopoczucie pracowników, ich wydajność i efektywność pracy. Warto więc zadbać o jej optymalny poziom lub zapewnić odpowiednie środki ochrony.
A jakie są obowiązki pracodawcy w zakresie prac wykonywanych w wysokich temperaturach? Zobacz tutaj: https://www.szkolenia-bhp24.pl/strefa-wiedzy/artykuly/obowiazki-pracodawcy-bhp-w-zakresie-prac-wykonywanych
Źródła:
https://www.smartlunch.pl/blog/temperatura-w-pracy
https://www.prawo.pl/kadry/halas-w-srodowisku-pracy,186770.html